Co byste měli vědět, pořizujete-li si nové obklady a dlažbu

Dalšími z mnoha skvělých prvků, kterými zvýrazníte svůj stávající interiér, bezesporu jsou obklady a dlažby. Ty jsou totiž vhodné nejen na venkovní terasu, ale obzvlášť právě do bytu, kterému dodají zajímavý vzhled. Navíc jsou velmi praktické a snadné na údržbu.


Zdroj: granitifiandre.info

Podle čeho se rozhodujeme při výběru?

Nejdůležitější je pochopitelně určení, do kterých místností budete nové stavební prvky pokládat. Od toho se také odvíjí potřebný materiál, jeho množství a design. Podstatná je skutečnost, že tento materiál je vyráběn z různých surovin a koupíte-li tedy jednu jeho část nyní, za měsíc může stejný typ vypadat trochu jinak. Myslet také musíte na určitou rezervu, která vám přijde vhod při prořezu. Počítejte zhruba s 15 %. Nevyužitý materiál si uschovejte pro případ poničení některé části obkladu v budoucnosti.

Jakým údajům věnovat zvláštní pozornost?

Všeobecně je u obkladů a dlažeb důležitým údajem stupeň poréznosti neboli nasákavosti. To nás však nejvíce zajímá, pořizujeme-li materiál pro obklad venkovní. Do interiéru, konkrétně například do koupelny, můžeme klidně zakoupit materiál s porézností až 10 %. O to větší pozornost se v dnešní době věnuje otěruvzdornosti, avšak ta je mnohdy přeceňována. Údaje se zde zobrazují římskými číslicemi a to od I do V. Nižší čísla označují materiály vhodné do místností, které nejsou tak frekventované, např. koupelny, toalety apod.