Svatá trojice jarní péče o zahradu: prořez, výsev, ochrana záhonů

I když pranostika praví, že březen, za kamna vlezem, ty největší mrazy už jsou nejspíš za námi. Každý správný zahradník se teď probouzí ze zimního spánku, nedočkavě okukuje první sněženky a strká lopatu do kompostu, jestli je už dost humusu.

Abyste ze samé radosti z prvních slunečných dnů nezapomněli na nějakou důležitou část přípravy zahrady na jaro, máme pro vás přehledný seznam činností, které je třeba v březnu udělat na zahradě.

Sníh na záhonech – zálivka zdarma

Když je zima plná sněhu, je to pro zahradu prospěšné. Nejenže je půda chráněná před mrazem, ale hlavně je v ní po tání dostatek vláhy. Pokud je náhodu zima suchá, zaměřte se v březnu na mírnou, ale pravidelnou zálivku, která prospěje hlavně ovocným stromům.

Jakmile záhony trochu rozmrznou, pusťte se do rytí. Rozbijte největší hroudy a půdu pořádně nakypřete. Pokud máte na zahradě kompost, můžete ho přeházet a vytvořený humus buď zarýt do záhonů, nebo ho poházet po povrchu. I když by pak náhodu ještě nasněžilo, díky vlhkosti se živiny dostanu hluboko do půdy a máte tak pohnojeno ještě před začátkem vegetační sezóny.

Jarní péče o zahradu se týká i záhonů s okrasnými květinami. Pokud jste se na podzim nedostali k jejich úklidu, udělejte to teď. Odstraňte veškeré suché zbytky, ostříhejte staré stvoly. Zkontrolujte, zda některé cibulky nebo kořeny rostlin nevylezly vlivem mrazu na povrch a pokud ano, přihrňte jim hlínu zpět.

Ořez stromů – jabloně teď, ořešáky až na podzim

V březnu je taky nejvyšší čas na úpravu ovocných stromů prořezáním. Nejenže tím udržujete korunu v určitém tvaru, ale hlavně odstraňujete větve, které by mohly překážet. Pryč půjdou všechny oschlé a poškozené části, větve, které rostou příliš dovnitř koruny, a větve, které se kříží s jinými.

Po ořezu nezapomeňte stromy ošetřit štěpařským voskem nebo sadařským balzámem, aby se řezná plocha hezky zatáhla a nešli na ni škůdci. Pokud máte na zahradě angrešty, rybíz nebo lísku, věnujte péči i jim.

Jarní prořezání je důležité hlavně pro jabloně a hrušně. Peckoviny se řežou až v květnu a ořešák až v pozdním létě. U jabloní a hrušní pak v létě ještě odstraníte nežádoucí mladé letorosty (vlky).

Zmlazení si zaslouží i živý plot, který se vám odvděčí zhoustnutím.

Předpěstujte si rajčata a papriky, špenát vysejte ven

Našetřili jste si přes zimu dost prázdných kelímků od jogurtu? Teď je budete potřebovat! V březnu byste měli začít předpěstovávat papriky a raně plodící rajčata, aby v květnu už byly vzrostlé a mohli jste je umístit na vybraný záhon.

Venkovní setí se týká špenátu a kořenové zeleniny, záhony můžete před mrazem ochránit bílou netkanou textilií. . Pokud byste spíš chtěli, aby se záhony rychle zahřívaly, pokryjte je černou lehkou agrotextilií.

A na závěr, i jarní péče o zahradu by vám měla přinést radost. Nehoňte se a užijte si první teplé dny v pohodě.