Oblíbené dřevostavby: rodinné domy co šetří až 70 % nákladů

Bydlet v dřevostavbě přináší řadu výhod. Nízká energetická náročnost je přitom tou největší. Správně navržené domy totiž dokáží šetřit téměř 2/3 nákladů oproti běžným domům a bytům, což za rok udělá i desítky tisíc korun. V závislosti na zvoleném řešení tak můžete platit až o 70 % méně za teplou vodu a o více než polovinu za vytápění. Výhody chytrých a ekonomických dřevostaveb tím však nekončí.

Základem pro úsporu jsou stěny Thermo-Protect

Specializovaný výrobce navrhl pro své dřevostavby unikátní konstrukci vnějších stěn, která se stará o udržování komfortní teploty uvnitř domu, ať je venku horko nebo mráz. Skrze ní totiž neprojdou nežádoucí tepelné vlivy dovnitř, a zároveň dochází k zamezování úniku z vnitřních prostor. Jedná se o certifikované vnější stěny Thermo-Protect s Klima-kontroll membránou, která reguluje průchod vlhkosti a vzduchotěsnost obvodové konstrukce.

Stěny i příčky mají rovněž dvojité opláštění, což je umožňuje více zatížit a pověsit na ně kuchyňské skříňky, televizi nebo police. Starají se však v dřevostavbách také o vysoký akustický komfort, takže nebudou ostatní členové domácnosti rušeni ani ve vedlejším pokoji, ani v dalším podlaží. Všechny stěny mohou být dodány prefabrikované, tedy osazené okny, parapety a dveřmi, aby nedošlo ke vniku vlhkosti na stavbě.

Úspornost dřevostaveb doplňují i technologie

Zatímco pořádné stěny jsou základem, bez správného systému vytápění a technologií nebude svou funkci plnit na 100 %. Ať se rozhodnete pro bungalov nebo patrový dům, lze ho opatřit termickými a fotovoltaickými solárními panely. Ty sníží roční náklady na ohřev teplé vody až o 70 %, zatímco na vytápění zhruba o třetinu. Stačí přitom vybrat, zda-li budete vytápět elektřinou, tepelným čerpadlem, elektrokotlem nebo třeba přímotopy.

Na samotném vytápění pak ušetříte nejvíce díky větracímu systému s rekuperací. Ten se stará jak o neustále čerstvý vzduch v dřevostavbě, tak o zamezení úniku tepla. Toho totiž získá z odváděného vzduchu do výměníku až 95 % zpět, a nový vzduch vyčistí od prachu, pylu i plísní. Samotnou rekuperací tak bude žití v bungalovu nebo patrovém domě nejen komfortnější, ale také snížíte náklady na vytápění až o 50 %.