Jaké jsou moderní systémy vytápění?

Topná sezóna je u konce, pokud přemýšlíte o výměně svého starého kotle či modernizaci vytápění svého domu, nastává proto nejvhodnější čas. Představíme vám varianty, které spojují hospodárnost i efektivitu v jedno.

kotel-tuha-paliva

Koupě kotle není jednoduchá záležitost, nejdříve je nutné promyslet všechna důležitá hlediska, co se týče typu svého domu a jeho skladovacích prostor. Dále jaký zdroj tepla máte k dispozici, jaké jsou vaše preference, kolik jste ochotni do systému vytápění investovat, a co od něho očekáváte.

Kotel na tuhá paliva

Chcete-li být nezávislí na plynu a elektřině a máte dostatek skladovacích prostor pro umístění dřeva, je pro vás kotel na dřevo výhodnou variantou vytápění. Pro hovoří rovněž rostoucí ceny energií, dřevo jako domácí palivo je cenově atraktivní a jeho výkyvy ve vývoji cen jsou malé. Vytápěním dřevem navíc aktivně přispíváte k trvalé ochraně ovzduší. Moderní kotle na dřevo se vyznačují dlouhou životností i vysokou spolehlivostí.

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla využívají sluneční teplo akumulované v půdě, ve spodní vodě nebo ve vzduchu pomocí malého množství pohonné energie pro vytápění. Moderní tepelná čerpadla mohou být efektivně využita jako celoroční zdroj tepla pro vytápění i ohřev teplé vody. Tepelná čerpadla vzduch/voda využívají primární zdroj energie venkovní vzduch nebo odpadní vzduch. Moderní tepelná čerpadla přinášejí perfektní možnost propojení úspory nákladů na vytápění a ekologické výroby tepla. V horkých letních dnech můžete využít jeho funkci „Natural Cooling“, tedy chlazení budovy pomocí tepelného čerpadla.

dum-kogenerace

Kogenerační jednotka

Význam decentrální výroby elektřiny, a tím i kombinované výroby elektřiny a tepla, roste. Kogenerace přináší vysokou energetickou efektivitu, jelikož kogenerační jednotky využívají odpadní teplo pro vytápění a ohřev pitné vody, dosahují až dvojnásobné účinnosti, než je tomu u oddělené výroby elektřiny a tepla. Platíte-li za elektřinu více než 1 500 Kč měsíčně či za plyn více než 3 500 Kč, chtěli byste vytápění optimalizovat a snížit náklady až od 50 %, je pro vás kogenerace vhodnou alternativou.