Vyplatí se v dnešní době krbová kamna na pelety?

Krbová kamna na pelety jsou v poslední době stále oblíbenější. Dalo by se téměř říct, že se jedná o trend s řetězovou reakcí. Jak je to ovšem s těmito kamny doopravdy a splňují skutečně sliby o ekonomické úspoře?

kamna na pelety
Zdroj, foto: namir.cz

Na tyto otázky si odpovíme v našem dnešním článku, který bude pojednávat o krbových kamen na pelety. Pro ty, kdo neví, co jsou to pelety: jedná se o malé slisované kousky dřeva nebo podobného materiálu. Pelety se staly alternativou k fosilním palivům, která jsou považovaná za nákladná a škodlivá k životnímu prostředí.

Kamna na pelety se zdají být po všech směrech výhodné

Pokud jsou pelety ze dřeva, vyrábí se lisováním hoblin a dřevěných pilin, které vznikají při zpracovávání dřeva. Jejich cena je poměrně nízká. Obsahují přitom minimum vody a mají vysokou hustotu, což je při vytápění užitečná vlastnost. Mimo dřevěných pelet existují ještě agropelety, které se vyrábějí ze zemědělských přebytků (sláma, seno…atd.)

Topte s peletami účinněji!

Díky novému palivu na sebe nedaly dlouho čekat ani speciální krbová kamna na pelety, které jsou pro tento materiál určená. Hlavní výhodou biopaliva z pelet je vysoká výhřevnost s nízkým obsahem popela. V praxi to znamená, že topí účelově a výkonně, aniž by za sebou zanechávaly zbytečný odpad.

Hezký vzhled také není kamnům na pelety cizí

Speciální krbová kamna na pelety vám usnadní celkovou obsluhu. Designově jsou také velmi dobře zpracovaná, a proto se nemusíte stydět s nimi vybavit i moderní byt. V mnohých zemích je topení v kamnech na pelety většinově rozšířené. Šetrnost k životnímu prostředí, finanční úspora a účinné vytápění jsou totiž neprůstřelné důvody k jejich pořízení.