Jak na montáž LED pásků? Je to jednodušší, než si myslíte

LED pásky jsou absolutním hitem současnosti. Jsou ozdobou domácností, hotelů, restaurací, ale i dalších zařízení. Dokreslují jedinečnou atmosféru, můžou osvětlovat pracovní plochu, ale i kuchyňskou linku.

Uplatnění najdou také jako orientační svítidla třeba pod schody. Navíc je můžete jednoduše zkracovat anebo prodlužovat dle libosti. Mnoho lidí se mylně domnívá, že montáž LED pásku nezvládne. Pokud patříte mezi ně, rádi vás vyvedeme z omylu. Montáž LED pásků je totiž jednodušší, než si myslíte.

Stříháme LED pásek

Abyste dosáhli požadované délky LED pásku, je potřeba jej odpovídajícím způsobem nastříhat. To provedete obyčejnými nůžkami v předem určeném místě, které odděluje měděné plošky. Ty poté slouží k napájení celého ustřiženého pásku. Minimální délka jednoho dílku určeného pro dělení je od 3 do 10 cm.

Lepíme LED pásek

Druhým krokem je samotné nalepení LED pásku. LED pásky jsou totiž doplněné o samolepící folii, prostřednictvím které je můžete umístit kamkoli uznáte za vhodné – třeba do podhledu nebo nad kuchyňskou linku. Vždy ale doporučujeme lepit pásek do speciálního plastového anebo hliníkového profilu. Profil zajišťuje lepší chlazení pásku a tím i jeho delší životnost. K dispozici jsou profily nástěnné, rohové, ale i vestavné.

Výběr správného zdroje LED pásku

Předposledním krokem je výběr správného zdroje. Většina LED pásků je určena pro stejnosměrné napětí 12V. K dispozici jsou ale také pásky pro napětí 24V nebo 230V. Tato informace je ale vždy uvedena v popisku konkrétního produktu.

Připojujeme LED pásek ke zdroji

Na každém LED pásku jsou speciální měděné plošky, o kterých jsme se ostatně zmínili už o něco výše. Tyto plošky slouží k napájení vodičů. Napájení stačí připojit jen k prvnímu segmentu a rozsvítí se celý pásek. Pokud zvolíte pájený spoj, nezapomeňte jej zaizolovat. Můžete k tomu použít izolační pásku, smršťovací bužírku nebo silikon.