Jaké jsou nejvhodnější materiály pro zateplení fasády?

Jestliže přemýšlíte nad snižováním tepelných ztrát, bude zateplování domu znamenat podstatný krok. Jelikož patří i k velmi významným finančním nákladům, které vás čekají, je víc než důležité, abyste vybrali nejlepší a nejkvalitnější materiál. V tomto případě byste se měli poradit s odborníky, kteří vám poradí, jaký materiál a jeho tloušťka je vhodná v závislosti na typu domu, ploše a dalších podstatných faktorech.

odizolovaný dům
Zdroj: bulgarianbuildingservices.com

Myslete na správný výběr izolace

Zateplování domů respektive fasády, probíhá v několika krocích. Než práce započnou, je potřeba si ujasnit, jestli zvolíte jednoplášťový nebo dvouplášťový systém. Zjednodušeně vysvětleno-jednoplášťový neboli kontaktní systém zateplení je přiložen k nosné konstrukci, zatímco dvouplášťový ponechává mezeru pro odvětrávání. Stejně tak je důležitý výběr správné izolace. Materiál použité izolace se tak může lišit. U jednoplášťového zteplení se nejčastěji používá polystyren. Dvouplášťový systém využívá měkčí izolace jako je minerální vlna, foukaná celulóza nebo vláknitá izolace.

moderní bydlení izolace
Zdroj: guim.co.uk

Obecně by izolační materiály šly rozdělit na pěnové a vláknité. Pěnové materiály zahrnují polystyren, polyuretan, polyetylen nebo pěnové sklo. Nejběžněji používanou izolaci je pěnový polystyren. Jeho výhodami je pevnost, cena a šetrnost k životnímu prostředí. Nevýhody pěnového polystyrenu spočívají v omezené tepelné odolnosti a nasáknutí vody při jejím delším působení. Extrudovaný pěnový polystyren má lepší pevnost a jeho cena je vyšší než u běžného pěnového polystyrenu.

moderní bydlení izolace
Zdroj: tqn.com

Minerální vata se vyznačuje dobrou tepelnou a chemickou odolností a také pružností. Celulózová vlákna jsou vyráběna z recyklovaného materiálu. Cena je nižší než u ostatních materiálů, ale při navlhnutí dojde k zplstnatění izolace. Zateplení fasády může přinést velké úspory na energiích spojených s vytápěním, a proto je výběr izolace velice důležitý. Každý izolační materiál má své výhody i nevýhody. Vybírejte pečlivě s ohledem na váš dům a jeho umístění a výrazně ušetříte na vytápění.