Rolety pro rodinný dům

O tom, že venkovní prvky domu dotvářejí jeho celkový charakter, samozřejmě není pochyb. Jak tedy bude vypadat váš dům, pokud se rozhodnete pro pořízení venkovních rolet a co vám mohou přinést za výhody?

venkovní rolety
Foto: almma.cz

Venkovní rolety na domě mohou mít různou podobu. Řeč přitom není pouze o barvách, ačkoli i u těch máte na výběr z bohaté palety až osmnácti odstínů. Rolety se zatahují do pro ně určeného pouzdra, které může být na fasádě domu buď vidět – bude tedy tvořit výčnělek nad oknem, nebo můžete toto pouzdro zabudovat pod fasádu. To se ovšem musí udělat ještě při samotné stavbě domu, kdy se nad okno zabuduje roletový překlad. Ten se pak standardně zaomítá. Pouzdro předokenních rolet je v něm šikovně schované a celá fasáda není ničím rušena.

AEG IWQ 180 infrazářič nástěnný
Foto: almma.cz

Praktická stránka venkovních rolet

Vzhled je samozřejmě jedna věc a účelnost něco zcela jiného. Rolety zvenčí oken mají ovšem mnoho pozitiv. Když je zatáhnete, máte samozřejmě naprosté soukromí, nikdo k vám nevidí. Přes den dokážou vytvořit velmi zdařilé zatemnění a slunce nemá šanci vám prohřát byt – v létě je to žádoucí. Přitom se s nimi dá bez problému větrat, protože lamely, kterými jsou rolety tvořeny, umožňují proudění vzduchu. V zataženém stavu se vám přes rolety v létě nedostane žádný hmyz, ani když budete větrat. Některé typy rolet mají dokonce zabudované sítě proti hmyzu, takže nemusíte rolety vlastně vůbec zatahovat a dělat si doma tmu, pokud nechcete. Sítěmi lze totiž pohybovat nezávisle na roletách. Rolety bývají tvořeny kovovými lamelami, které mohou taktéž pomoci ochránit váš majetek před nenechavými zloději. Na delší dobu, kdy jste z domu, je proto docela jistě zatahujte. I v zimě vám mohou přinést nějaká ta pozitiva. Když topíte, hodně tepla může unikat okny. Tomu ovšem zatažené rolety brání a tím vám pomáhají šetřit na vytápění.

venkovní rolety
Foto: almma.cz