Ušetřete za vodu, pořiďte si šikovný perlátor

Náklady na provoz domácnosti tvoří v mnohých rodinách největší položku výdajového rozpočtu. A proto je určitě na místě hledat způsoby, jak tyto účty efektivně snížit. Jednou z možných cest představují vodovodní perlátory, které šetří spotřebu vody.

perlátor
ilustrační foto: pixabay.com

Co je perlátor a jak funguje?

Perlátor se namontuje na vodovodní kohoutek, přesněji na jeho vyústění, kde mísí vodu se vzduchem. Ta pak díky tomu nabývá na objemu, čímž se v konečném důsledku zmenšuje průtok a skutečná spotřeba. Perlátor se dá nasadit na každou baterii běžného typu, ty nejlevnější stojí do 100 Kč.

Pozor na zanášení vodním kamenem

Chcete-li se vyvarovat brzkému opotřebení perlátoru, investujte do dražších typů s antivápenním opatřením. Vodní kámen je totiž velkým problémem. Podobně jako rez u vnitřních součástí. Na trhu se proto objevují také perlátory s vnitřkem z plastu nebo gumy.

Uvažovat o aplikaci perlátoru by měl každý, kdo chce alespoň trochu bojovat proti vysokým účtům za vodu. Dnešní pestrá nabídka zahrnuje nejrůznější druhy těchto zařízení, aby si každý mohl vybrat takový, jaký bude odpovídat potřebám dané domácnosti. Existují i typy s rozšiřujícími funkcemi, například možnost regulace síly proudu, což je praktické jak při mytí nádobí, tak i při sprchování. Co však nesmíte opomenout v žádném případě, to je atest zdravotní nezávadnosti.