Tepelná čerpadla: Klíč k ekologickému, dlouhotrvajícímu a cenově stabilnímu vytápění

Nestabilní ceny energií, snaha omezit neekologické a neefektivní zdroje tepla, a touha získávat energii “lokálně” s minimální závislostí na centrálních dodávkách vedou k rostoucí popularitě tepelných čerpadel. V mnoha evropských zemích již dnes představují nejčastěji využívaný zdroj tepla u nových staveb. V tomto článku se dozvíte, jaké výhody mohou tepelná čerpadla přinést i vám.

Foto: Victor Yarmolyuk / Shutterstock.com

Stabilní náklady na vytápění

Tepelná čerpadla získávají energii pro výrobu tepla ze svého okolí, jako je venkovní vzduch nebo geotermální teplo, které jsou zdarma, dostupné za všech okolností a prakticky neomezené.
S tepelnými čerpadly tak nejste závislí na vývoji cen nebo dostupnosti jiných paliv. Kromě toho vám,
s výjimkou čerpadel vzduch/vzduch, zajistí i dostatek levné teplé vody.

Bezproblémová výroba tepla

Tepelná čerpadla odebírají energii k výrobě tepla automaticky ze svého okolí, což znamená, že se nemusíte starat o přikládání paliva nebo jeho skladování.

Dlouhá životnost a skvělá perspektiva

Tepelná čerpadla jsou schopna sloužit spolehlivě po mnoho let. Ve Švédsku, kde se rozšířila jako první, najdete stále funkční tepelná čerpadla instalovaná v 70. letech minulého století. Díky ekonomickému provozu s minimálními negativními dopady na životní prostředí patří tepelná čerpadla mezi preferované zdroje tepla, a není pravděpodobné, že by v budoucnosti došlo k omezení jejich používání.

Doplňkové funkce

Některá tepelná čerpadla nabízejí další výhody, jako je schopnost fungovat jako klimatizace, možnost využití energie akumulované z fotovoltaických zařízení nebo dálkové ovládání. Tyto vlastnosti však nejsou “standardní” a mohou se lišit podle konkrétního typu čerpadla nebo značky.

Tepelná čerpadla tak nabízejí řadu výhod, které mohou přinést úspory, komfort a ekologické vytápění pro vaši domácnost. Podrobnosti o výhodách jednotlivých typů tepelných čerpadel najdete na stránce: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/typy-tepelnych-cerpadel.