Proč si postavit dům ze dřeva

Mnoho lidí by si rádo postavilo vlastní dům. Pokud dojdete tak daleko, že si seženete potřebné prostředky a začnete zvažovat budoucí realizaci projektu, rozhodně zvažte pořízení pravého dřevěného domu.

srubové domy
Foto: woodlife.cz

Nejen montované sendvičové stavby, ale pravého srubového domu.

Hodí se všude?

Je samozřejmě přední otázkou okolní zástavby, zda je možné srub nebo roubenku v dané lokalitě vystavět. Do centra města by patrně podobná stavba nezapadla, na okrajové části, do vesnic nebo na hory ovšem rozhodně patří. Pokud podobnou lokalitu pro stavbu svého domu máte k dispozici, můžete se směle rozhodnout pro roubenku.

srubové domy
Foto: woodlife.cz

Přednosti dřevěných domů jsou poměrně rozsáhlé. Dřevo je přírodní materiál a jako takový obsahuje silice, které prospívají dýchací soustavě. Dalším přínosem pro lidské zdraví je schopnost dřeva přirozeně udržovat vlhkost vzduchu na té správné úrovni. Je to antialergenní a antistatický materiál, nevíří prach a naopak pohlcuje veškeré nežádoucí látky a pachy z ovzduší. Filtruje tedy vzduch, a tím jsou dřevěné stavby ideální pro alergiky nebo osoby trpící jinými dýchacími obtížemi.

srubové domy
Foto: woodlife.cz

Jak je to s izolací?

Dřevěné domy sice nejsou zděné, ale dřevo samo o sobě je vynikající tepelný izolant. Tepelně izolační vlastnosti dřevěných domů jsou pak ještě znásobeny kvalitní izolací, která ze srubových domů dělá stavby odpovídající moderním standardům a to dokonce až po nízkoenergetické domy. Díky tomu je v domech příjemné klima v zimě i v létě a jsou schopny udržet teplo nahromaděné topením. Pokud samozřejmě nemáte finance na plnohodnotný srubový dům, stále lze využít také možnosti postavit si alespoň dřevěnou chatu na klíč, která vás nebude stát tolik. Je možné u ní ušetřit právě na tepelné izolaci a chatu využít jen sezónně.

srubové domy
Foto: woodlife.cz