Pojďte s dobou, topte tepelným čerpadlem

Jako stavby domů již nejsou omezené jen na cihlu nebo panel, ani v topení už není plyn jako jediný efektivní zdroj tepla. Lidé se dnes více zaměřují na moderní alternativy vytápění z energeticky obnovitelných zdrojů. Jste-li z podobného těsta, pojďte s dobou, topte tepelným čerpadlem.

tepelné čerpadlo
Zdroj: cerpadla-ivt.cz, referenční foto – infocentrum Nečtiny

Moderní zdroj vytápění

Topení dřívím a uhlím je dnes již minulostí, toto neekologické vytápění vystřídal plyn a elektřina. Dnes ale ani tyto zdroje nepředstavují efektivní vytápění. Nejsou to obnovitelné zdroje a navíc s postupným trendem zdražování vytváří pro naše peněženky stále větší finanční zátěž. Díky technologickému pokroku ve stavebnictví a zejména pak v izolacích se domácnostem přiblížil nový ekologický a obnovitelný zdroj vytápění – tepelná čerpadla. Proč kvůli lepším izolacím? Domy mají nižší tepelnou ztrátu a na jejich vytápění stačí méně výkonnější a tedy cenově rozumnější tepelné čerpadlo.

Čerpejte teplo ze země, vody nebo vzduchu

Kouzlo tepelných čerpadel tkví v tom, že odebírají teplo jednoduše ze země, vody nebo vzduchu, stlačují jej a s tímto teplem vytápějí váš dům. Fungují vlastně podobně jako chladnička, ale obráceně. Tento princip je znám přes 100 let, ale teprve technologický pokrok mu nyní umožňuje plné využití. Můžete si vybrat, zda budete odebírat teplo ze země skrze plošný zemní kolektor nebo hloubkový vrt, z vody taktéž přes hloubkový vrt nebo ze vzduchu jednoduchým nasáváním venkovního ovzduší. Pro lepší představu přímo z praxe si můžete prohlédnout následující reportáž o tepelných čerpadlech z pořadu Polopatě.

Ekologicky, ekonomicky a bez námahy

Tepelná čerpadla jsou ekologická, protože čerpají teplo z obnovitelných zdrojů. Jsou ekonomická, protože oproti vytápění plynem vám ušetří i polovinu ročních nákladů na topení. A jsou bez námahy, tepelné čerpadlo nainstalujete, zapojíte a ono již pracuje samo. Tepelná čerpadla navíc vydrží dlouho, investujete-li do kvalitního, máte záruku 5 až 10 let a i nadále se nemusíte obávat, nejstarší tepelné čerpadlo v ČR pracuje již přes 20 let.

Autor: Tepelná čerpadla IVT s.r.o.