Nebojte se nákupu nemovitosti v dražbě, ale mějte se na pozoru

Lákají vás dražby pro svoje bezkonkurenční ceny i pro ten příhozy doprovázející adrenalin? Klidně se do toho pusťte. Jen si dejte pozor na několik věcí.

dražba
ilustrační foto: pixabay.com – succo

Aukce a dražba není totéž

Pro začátek je vhodné připomenout, že dražba není totožná s aukcí, byť se v běžné mluvě používají tato slova synonymně. Aukce má stejně jako dražba licitaci, ze které se vytváří konečná cena nemovitosti. Veřejnou dražbu ale může provádět pouze dražebník s patřičnou koncesí, oproti tomu organizátoru aukce postačí živnostenský list. Dražby se navíc řídí Zákonem o veřejných dražbách, aukce žádnými normami regulovány nejsou, řídí se jen občanským či obchodním zákoníkem. A liší se i ukončení celého procesu a nabytí nemovitosti, ke kterému u dražby dochází ihned po jejím skončení, nicméně u aukce nastává až spolu s podpisem kupní smlouvy.

Kdy se vám dražba vyplatí

V dražbě si můžete koupit nemovitost za 2/3 její tržní ceny. Navíc pro vás může být takové získání bytu či domu i výhodnější z hlediska daní. Na druhou stranu je dražba riskantnější a vyplatí se do ní pouštět pouze tehdy, pokud se dobře vyznáte v jejích zákonitostech, nebo máte po ruce zkušeného makléře, třeba z realitní kanceláře v Plzni.

Na co si dát v dražbě pozor

Byt či dům vždy dražíte se vším všudy, takže i s případnými skrytými problémy, na které jste předem nepřišli. Je proto nutné si nemovitost předem řádně prohlédnout a pečlivě ověřit veškeré důležité informace. Zjistěte si, jestli není objekt někomu pronajímán, popřípadě za jakých podmínek, a jestli nejsou ve hře věcná břemena či zástavní práva. Dobře si přečtěte dražební vyhlášku, kde je přesně uvedeno, co konkrétně kupujete a co všechno se s tím pojí.

O dražební jistinu se bát nemusíte, pokud nic nekoupíte, celá se vám vrátí zpět. Přehnaně nadšeného přihazování byste se ale měli vyvarovat, radši si vše pořádně rozmyslete, než dáte najevo svůj vážný zájem. Rozhodně se nenechte strhnout prvním dojmem a nedělejte rozhodnutí jen na základě fotografií nemovitosti, mohlo by se vám to nepříjemně vymstít. Poraďte se raději s někým, kdo má s takovými obchody zkušenosti a ví už, jak na to – třeba s realitní kanceláří v Plzni.