Možnosti financování při pořízení a rekonstrukci nemovitosti
Bydlet celý život v pronájmu se nevyplácí. Stačí si jednoduše spočítat, kolik peněz vás nájemné bytu stojí ročně. Během chvilky si snadno vypočítáte, že nájem vyjde v dlouhodobém horizontu až několikrát dráž než pořízení vlastního bydlení. Co ovšem dělat ve chvíli, kdy se rozhodnete bydlet ve svém, avšak nemáte dostatek prostředků na financování bydlení?
Zdroj: wikimedia.org, Autor: Ludwig Mies van der Rohe
Úvěr ze stavebního spoření
Vyřešit se to dá několika způsoby. Jako nejvýhodnější se jeví financování bydlení pomocí úvěru ze stavebního spoření. Jak už z názvu vyplývá, je tato možnost určena pouze pro ty z vás, kteří mají sjednané stavební spoření. Jeho založení je výhodné hned z několika hledisek. Především si spoříte na budoucnost, zároveň nenecháváte své peníze jen tak ležet ladem. V současné době je stavební spoření výhodné díky poměrně solidním výnosům z úroků, zhodnocení se pohybuje až kolem 5 procent. Navíc vám na spoření přispívá také stát.
Máte-li stavební spoření již několik let a vložili jste do něj již určité předepsané procento z částky, na kterou jste si jej sjednali, bude vám v případě potřeby poskytnut úvěr ze stavebního spoření. Aniž byste tak měli plnou částku, můžete si díky tomuto úvěru snadno zaplatit koupi vlastního bytu či domu, případně se dá prostřednictvím úvěru financovat také rekonstrukce bydlení, které již máte ve vlastnictví.
Překlenovací úvěr
Další možností je překlenovací úvěr. Zde je možné provést financování bydlení i ve chvíli, kdy ještě nesplňujete podmínky k tomu, abyste mohli čerpat řádný úvěr ze stavebního spoření. Jsou zde samozřejmě trochu odlišné a tvrdší podmínky.
Hypotéka na bydlení
V neposlední řadě můžete provést financování bydlení také skrz hypoteční úvěr. V tomto případě se jedná o speciální typ úvěru, který je dlouhodobý. Jeho splácení se dá rozložit až na několik desítek let, přičemž jednotlivé splátky probíhají v měsíčních intervalech, podobně jako je tomu v případě klasických úvěrů. Zde je ale potřeba si řádně rozmyslet, zda hypotéku budete schopni financovat v dlouhodobém horizontu.