Jaký vybrat rošt do postele?

Rošt je sice nenápadná, ale velmi důležitá součást postele. Dobře zvolený rošt prospěje vašemu tělu tím, že pomůže k rovnoměrnému rozložení váhy a příznivý vliv bude mít i na matraci, u které může znatelně prodloužit životnost.

Foto: Pixabay.com – congerdesign

Ne každý rošt je však optimální. Začátek toho, abyste vybrali ten správný typ postelového roštu je, zajít do prodejny, kde vám poradí a nabídnou skutečně kvalitní produkty. Na superlevné akce v hypermarketech proto zapomeňte.

Nakupujte ve specializované prodejně

Obchodní domy, které se nespecializují na postelové rošty, budete hledat kvalitní produkty jen velmi těžko. Při výběru postelových roštů je důležité, aby vám prodejce uměl poradit, jaký typ roštu zvolit do vaší postele, jaký rošt vybrat pro osobu s vyšší hmotností a jaký rošt bude optimální pro dědu nebo babičku.

Rošt je produktem, který nebudete kupovat více než dvakrát za život. Nehleďte proto za každou cenu na to, abyste nákupem postelového roštu ušetřili, ale soustřeďte se více na to, aby rošt odpovídal co nejvíce vašim individuálním požadavkům.

Jaký význam má postelový rošt?

Postelový rošt se kotví do rámu postele a tvoří podporu matrace. Rošty do postele by měly v první řadě poskytnout vhodnou oporu páteři a umět se přizpůsobit tělesným proporcím. Z tohoto důvodu si u postelových roštů všímejte jejich pružností.

Díky roštu může matrace odvětrávat a odpařovat vlhkost. Prodyšnost roštu je proto velmi důležitá. U dobře provětrávaných matrací nedochází k rozmnožování roztočů, kteří mohou být pro člověka škodliví.

Druhy postelových roštů

laťový rošt

    1. Laťový

–          Mezi dřevěnými latěmi by neměly být mezery větší než 4 cm.
–          Hodí se do pružinových nebo pěnových matrací.
–          Nízká pořizovací cena.

 

lamelový rošt
Foto: matrace-webstr.cz

    1. Lamelový

–          Dřevěné nebo umělé lamely, minimální počet nemá být menší než 28 kusů lamel.
–          Vhodný k latexovým a pěnovým matracím.
–          Možné zvolit s pevnou konstrukcí nebo polohovatelný.

lamelový rošt s nastavitelnou částí hlavy a nohou

Lamelové rošty

Optimální volbou jsou lamelové rošty, které se vyznačují svojí flexibilitou, přizpůsobivostí a příznivými ortopedickými účinky. Pevné lamelové rošty si vyberou lidé, kteří mají standardní požadavky a postel využívají výhradně ke spánku.

Polohovací lamelové rošty

Polohovací lamelové rošty jsou výhodné pro osoby, které si v posteli rády čtou, pracují na notebooku nebo se dívají z postele na televizi. Polohování je umožněno v oblasti hlavy, u některých roštů u nohou.

Polohovací rošty se hodí také pro osoby s onemocněním pohybového aparátu nebo pro seniory, které mají problémy se vstáváním a prokrvováním končetin. Polohovací rošty lze ovládat mechanicky nebo elektronickým ovládáním.


Čtěte dále: Vyplatí se investice do postele z masivu?


Zdroj použitých fotografií: www.matrace-webstr.cz