Jak vybrat krepové povlečení?

V dnešní době je na trhu celá řada různých druhů povlečení, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Každý materiál má jiné vlastnosti a tudíž také přináší jinou pohodu při spaní.

krepové povlečení
Foto: JanPeri.cz, povlečení Zaniah

Mezi nejoblíbenější druhy ložního povlečení se řadí krepové povlečení. Oblíbené je hned z několika důvodů. Při jeho nákupu musíte být obezřetní.

Co je to krepové povlečení a pro koho je vhodné

Označení „krepové“ znamená, že se jedná o namačkanou látku, u které se v pravidelných pruzích střídá hladká a zvrásněná část.

Obecně se dá říct, že je toto povlečení vhodné pro každého. Využívat ho mohou jak dospělí, tak i děti. Na spaní v krepovém povlečení je však potřeba si zvyknout, ne každému může být zpočátku střídavě hladký a zvrásněný povrch příjemný.

Druhy krepového povlečení

Na trhu můžete dostat dva druhy krepového povlečení – krepové povlečení vyrobené ze 100% bavlny a krepové povlečení vyrobené ze směsových tkanin nebo 100% polyesteru (neboli tzv. mikrokrepové povlečení). Tyto dva druhy ložního povlečení se od sebe výrazně liší jak svými vlastnostmi, tak i cenou.

krepové povlečení
Foto: JanPeri.cz, povlečení Sirius

Krepové povlečení z bavlny

Krepové povlečení, které je vyrobené ze 100% bavlny, disponuje lepšími vlastnostmi oproti povlečení z polyesteru. Je příjemné, prodyšné a disponuje výrazně lepší savostí. Díky tomu povlečení dobře odvádí pot od těla.

Ani krepové povlečení z přírodní bavlny nemusí být nutně kvalitní. Na jeho kvalitu má vliv především celkové zpracování, pevnost materiálu, hustota tkaniny nebo kvalita ušití a potisku. U některého krepového povlečení může být materiál velmi slabý a pak dlouhou nevydrží, nebo může dojít po pár vypráních k vyblednutí barvy.

Mikrokrepové povlečení

Tento druh povlečení je oproti bavlněnému krepovému povlečení výrazně levnější a není tak příjemný. Povlečení má totiž snížené absorpční vlastnosti. Po několika vypráních má tendenci měnit barvu a srážet se.

Kvalita povlečení z polyesteru závisí především na jeho zpracování. Pokud se jedná o obyčejnou levnou látku, doporučujeme se takovému povlečení vyhnout, neboť Vám mohou Váš spánek pěkně narušit. Levné krepové povlečení totiž působí na pohled i na dotek uměle a kvůli jeho špatné prodyšnosti se pod ním hodně zapotíte.

Cena krepového povlečení

Cena za krepové povlečení hodně napovídá, jaké je kvality. Držte se dál od velmi levného krepového povlečení z umělých vláken. Příznivou cenu získáte, pokud zakoupíte akční krepové povlečení. Výprodej se objevuje především v letních měsících před nástupem hlavní sezony.

Údržba krepového povlečení

Obrovskou výhodou krepového povlečení je právě jeho údržba. Je totiž velice nenáročné a po vyprání se nemačká, proto odpadají starosti se žehlením.