Dítě a elektřina – jak ochránit své ratolesti před zvědavostí

Elektřina dokáže být i nebezpečná a to zejména pro děti, které ještě nemají ponětí o okolním světě. Proto bychom s nimi měli stále komunikovat o tom, jaké úrazy mohou nastat při špatném zacházení s elektrickým proudem.

zásuvka
ilustrační foto: pixabay.com – succo

Bez elektřiny si již většina z nás nedokáže představit svůj každodenní život. S tou se totiž setkáváme na každém kroku a od doby, kdy byla vynalezena, nám velice usnadňuje život.

Zvědavé dítě – komunikace o bezpečnostních pravidel, která by se neměla podceňovat

Každý z nás jistě ví, jak velmi zvědavé dokážou děti být. Proto jim musíte vysvětlit nebezpečí úrazu elektrickým proudem a udělat vše pro to, aby s ním dítě nepřišlo do kontaktu. Mezi hlavní zásady, které byste měli dodržovat pro bezpečnost dítěte, je nepoužívané zásuvky zajistit nevodivými kryty z plastového materiálu. Na trhu jich najdete spoustu, tak si vyberte takovou, která zcela zakryje zdířky ve vaší zásuvce. Jestliže se ve vašem bytě nacházejí prodlužovačky, měli byste je ochránit před zraky dětí. Použijte třeba tzv. husí krky, které mohou spojit i více kabelů dohromady. Využít můžete i nábytek, za který kabely také jednoduše schováte.

Vyvýšená místa nebo uzamykatelné skříňky

Dalším nebezpečím pro dítě mohou být například menší elektrická zařízení, jakými jsou třeba feny nebo holící strojky. Proto byste je měli uchovávat v uzamykatelných skříňkách nebo někde na vysokých místech, kam se dítě nedostane.

Ne ale všechna tato opatření jsou zárukou bezpečnosti. Proto musíte se svým ditětem stále opakovat bezpečnostní pravidla, aby vědělo, co smí a co je naopak pro něj nebezpečné. Jenom tak můžete výrazně pomoci tomu, aby vaše dítě bylo v bezpečí a vy měli klidné svědomí. Stačí totiž chvilka nepozornosti a může být na světě malér, který vás bude mrzet po celý život.