5 pravidel bezpečného nakupování na internetu

Zákazníky na internetu láká větší výběr i fakt, že mohou téměř všechno zboží zakoupit pěkně z pohodlí domova a často i za nižší ceny, než v klasických kamenných obchodech. Je třeba si ale uvědomit, že každý nákup přes internet může znamenat velké riziko. Ne všechny e-shopy jsou totiž seriozní! Pokud nakupujete online, určitě byste měli znát 5 hlavních pravidel bezpečného nákupu. Nepodceňujte to! Kromě toho poradíme, jak snadno na nákupech online ušetřit.

bezpečnost nakupování
ilustrační foto: pixabay.com – geralt

  1. Existují tisíce e-shopů, ze kterých si můžete vybírat. Ne každý ale může jednat seriózně. Za krásným designem obchodu se může skrývat podvod! Pokud nechcete naletět podvodníkům, prověřte si nejdříve důvěryhodnost obchodu. Pro tyto účely byly vyvinuty i speciální online aplikace, posloužit může i online seznam nedůvěryhodných firem apod.
  2. Stejně byste si měli prověřit kvalitu zboží. Vždy chtějte znát značku a zajímat by vás měla i země původu. U některých věcí (jako například u hraček) můžete vyžadovat i certifikát kvality.
  3. Vždy si přečtěte obchodní podmínky. Pamatujte si, že každý zákazník má dle zákona možnost bez udání důvodu zboží do 14 dní vrátit a obchodník musí do 30 dní reklamaci vyřídit.
  4. Při výběru zboží i při následném vyplňování objednávky buďte maximálně pečliví, abyste nikde neudělali chybu. Chybné údaje by mohly být problémem při reklamaci apod.
  5. Pokud budete platit za zboží online, určitě musíte myslet na bezpečnost. Nesdělujte nikomu heslo k vašemu internetovému bankovnictví, ani nikde neuvádějte důležité informace z platební karty.

Pokud se budete těchto pravidle držet, zvýšíte tím jistotu, že vaše internetové nakupování proběhne bez problémů.

Jak na nákupech ušetřit?

Máme pro vás ještě několik tipů, díky kterým můžete třeba na každém nákupu online ušetřit. Vždy je určitě dobré, když si nabídky jednotlivých e-shopů srovnáte. Použít můžete srovnávače zboží i klasický vyhledávač. Můžete si také snadno zjistit, zda obchod nenabízí ještě nějaké bonusové slevové kódy. Jejich přehled je k dispozici například na slevovekody.com. Aktuálně jsou k dispozici například slevové kódy Tchibo, Zoot, Conrad či slevové kódy Bonatex a další, díky kterým je možné ušetřit třeba i 70 % z ceny.