Souvislosti: různé typy vytápění a jak ovlivňují klima v domácnosti
V našich zeměpisných šířkách se bez vytápění v zimě neobejdeme. Požadované teplo domova lze ovšem zařídit různými prostředky. Někteří topí teplovodními radiátory, někteří mají instalováno plynové topení, další využívají kotle na tuhá paliva nebo kamna, v neposlední řade jde vytápět také elektrickými prostředky.
ilustrační foto: vectormu.com
Liší se ovšem nějak jednotlivé typy topení?
Samozřejmě, že liší, a to nejenom finanční nákladností, ale také účinností a průvodními jevy topení. Štěstí mají pravděpodobně ti, kteří mají doma instalována kamna na topení. Cpát do nich mohou lisované ekobrikety, které vydrží hořet dlouhou dobu a tento způsob topení ani neprodukuje nežádoucí zplodiny. Na druhou stranu tento způsob vytápění je spíše vzácný. Mnohem častěji se setkáme s teplovodními radiátory, plynovými topeními a elektrickými přímotopy či akumulačními kamny. Z pohledu typu vytápění se jedná o klasickou konvekční metodu, kdy topné těleso vyhřívá primárně vzduch. Tento způsob ovšem vede k několika průvodním jevům. Často se například můžeme setkat s rosením oken, vzduch se přesušuje a ke zhoršení ovzduší přispívá také rozvířený prach, který vzniká mísením teplého a studeného vzduchu. Pozorovat to můžete třeba na sáčcích do vysavačů a filtrech, které jsou rázem plnější, jak zachytávají prach z okolí.
Foto: Přímotop AEG AIRO-THERM SK
Existuje jiné řešení?
Kromě konvekční metody vytápění se začínají uplatňovat v moderních bytech a domech také infrapanely, které fungují na sálání tepla. Ohřívají nejprve pevné předměty a osoby a teprve ty předávají své teplo okolnímu vzduchu. To znamená, že jako osobě, je vám tepleji, i když je vzduch v místnosti ještě chladnější. Eliminují se nežádoucí průvodní jevy a topí se efektivněji a méně. Sálavé infrapanely se instalují na stěny nebo stropy a mohou mít několik podob, mezi něž patří skleněné plochy a oblíbená zrcadlová úprava.
Foto: elny.cz, AEG IWQ 180 infrazářič nástěnný