Sádrokarton v našich domovech

Díky chytrému spojení sádry a papíru vznikl jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů moderní doby a tím je sádrokarton. Jeho oblibu lze přisoudit snadné aplikaci, nízké pořizovací ceně a nepřebernému množství nápadů, jak jej v interiéru využít. Podívejme se tedy na svět sádrokartonu trochu zblízka.

sádrokarton
ilustrační foto: aaastavba.cz

Kde všude můžeme sádrokarton použít

Tento stavební prvek nabízí spoustu možností, jak s ním efektivně naložit. Používá se pro různé interiérové konstrukce, z nichž patrně nejčastější je vytvoření dělící příčky v prostoru. Díky sádrokartonu takto můžete snadno vytvořit dvě místnosti, jejichž rozměry můžete díky snadné manipulaci s dělící příčkou kdykoliv upravit. Výstavba příčky je přitom velmi snadná a rychlá. Stejně je tomu i v případě dalšího možného využití sádrokartonu a tím jsou zavěšené konstrukce pod nosným stropem neboli také podhledy. Díky nim můžete v interiéru snadno ukrýt nevzhledně vypadající vedení různých instalací. Sádrokarton také využijete v případě, kdy potřebujete místnost lépe izolovat od hluku z ostatních místností nebo jen přispět ke zlepšení tepelné izolace. V takovém případě pro vás bude nejlepší volbou sádrokartonové obkládání.

Jaké jsou hlavní výhody sádrokartonu

Jak jsme již uvedli, aplikace sádrokartonu je velmi snadná, a proto i jednotlivé sádrokartonové desky zvládne spojit každý šikovný domácí kutil. Není třeba se vždy obracet na profesionály, což je jistě příznivá zpráva pro vaši peněženku. Mezi další výhody tohoto materiálu patří jeho snadná zpracovatelnost a nízká hmotnost, díky které se vám se sádrokartonem bude skvěle pracovat. Desky jsou navíc natolik flexibilní, že je můžete libovolně dle potřeby stěhovat a upravovat. Pokud jste tedy hledali materiál, který je kvalitní, ale přesto snadno aplikovatelný, pak pro vás máme vítěze.

Co byste měli vědět

Nechali jste se zlákat na výhody sádrokartonu a chcete se připojit k řadě spokojených zákazníků, kteří jej již ve svých domovech mají? Pak by vám mohlo jistě přijít vhod několik základních pravidel pro manipulaci se sádrokartonem. Do žádných povrchových úprav byste se neměli pouštět, pokud v interiéru nemáte teplotu vyšší než 5 °C. Ještě než se pustíte do samotné pokládky jednotlivých desek, měli byste je nechat v místnosti montáže alespoň dva dny, aby vyrovnaly svou vlhkost s tamním prostředím. Stavba by také měla již mít dokončené osazení oken, aby se zabránilo nežádoucím povětrnostním vlivům, které by aplikaci sádrokartonových desek mohly ohrozit. Poté, co budete mít sádrokarton na svém místě, dopřejte místnosti dostatek odvětrávání. To je ve zkratce vše, co potřebujete vědět, než se vrhnete do pořízení tohoto stavebního materiálu, který si získává u zákazníků čím dál větší oblibu.