Jak vymalovat ložnici aby se Vám dobře spalo, nebo Vám to naopak lépe myslelo

Spojení barev a lidských emocí je nezpochybnitelné. Barvy jsou čím dál více užívány k vyjádření emocí v psychotestech a marketingových průzkumech. Preference jednotlivých barevných odstínů v místnostech zkoumala řada firem. My Vám dnes řekneme, k čemu během svého průzkumu dospěla společnost Travelodge – provozovatel hotelového řetězce s pobočkami po celé Velké Británii.

barva kyblik

Nejlépe se spí s modrou

Mezi nejoblíbenější „společníky“ v ložnicích hostů Travelodge patří tyto barvy: modrá, tmavší odstíny žluté, zelná. Naopak,  nejmenší počet účastníků výzkumu projevilo sympatie k růžové, hnědé a šedé. Opět se tedy potvrdilo, že lidé v pokojích preferují přírodní „živé“ barvy: modrá = nebe, zelená = příroda, žlutá = slunce.

Dal ší zaj ímav á zji št ěn í pr ůzkumu Travelodge:

  • 58 % dotázaných, kteří mají v ložnici modrou barvu, se budí s dobrou náladou
  • 22 % dotázaných, kteří mají v ložnici zelenou barvu, se budí s dobrou náladou a plni sil
  • lidé, kteří mají v ložnici šedou barvu, tráví v posteli nejvíce času online nákupy
  • lidé, kteří mají v ložnici světlé odstíny barev, patří nejčastěji mezi workoholiky

Záleží na Vašich preferencích

Primárním účelem ložnice je nabídnout kvalitní prostředí pro spánek. Vedlejší roli pak může být stimulace naší mysli. V tomto směru platí, že tmavé odstíny navozují uvolněnou náladu. A naopak, vyšší aktivitu mozku podporuje stříbrná barva a světlé odstíny.

Samozřejmě, kromě barvy zdí má na lidskou mysl vliv i barva nábytku a bytových doplňků, i při jejich výběru je vhodné zamyslet se nad „psychologií“ barev.

Jak to bude Vaší ložnici slušet v jednotlivých barvách, si můžete nanečisto vyzkoušet v aplikaci Colordesigner, kterou najdete na stránkách společnosti Primalex – výrobce interiérových nátěrů, fasádních barev a omítek, barev na kov a dřevo.