Předokenní rolety versus žaluzie – po čem sáhnout

Jaký je rozdíl mezi předokenními roletami a venkovními žaluziemi? Kdy se vyplatí zvolit žaluzie a kdy naopak rolety?

Žaluzie vám poskytnou variabilitu

Žaluzie mají výhodu především ve variabilitě. Složené jsou totiž z jednotlivých lamel. Ty se dají sklopit, což umožňuje podle potřeby propustit dovnitř větší či menší množství světla. Venkovní žaluzie tak využije primárně ten, kdo potřebuje bydlení zastínit.

Naopak rolety jsou v okně napevno, byť se samozřejmě dají stáhnout třeba do poloviny. Poskytují tedy dokonalé zatemnění. Vzhledem k tomu, že nepropustí sluneční paprsky, poslouží také jako účinná tepelná izolace. Podobně důkladně rolety díky své pevné konstrukci eliminují i nežádoucí hluk z ulice.

Rolety umožní výraznější ochranu

Zdánlivě lákavě působící absolutní odstřižení se od okolí díky roletám se může nicméně obratem proměnit v nevýhodu. Přes rolety totiž sice neuvidí nikdo na vás, ale ani vy ven, kdežto přes žaluzie samozřejmě ano.

Další velké téma je venkovní žaluzie a hlučnost. Zatímco rolety vás od ruchu ochrání, u žaluzií je zapotřebí počítat s tím, že za silného větru zkrátka budou chrastit. Do míst, kde je riziko opravdu silného větru, byste je navíc neměli instalovat vůbec, hrozí totiž jejich poničení.

Žaluzie zabírají i více prostoru při vytažení. Což znamená i nutnost větší schránky. Rozhodně také nejsou vhodné jako zabezpečovací prvek. Naopak rolety můžete vybavit i protizdvihovým závažím nebo zámkem. To představuje velmi dobrou obranu proti jakýmkoli nevítaným „hostům“.

Svou roli hrají i rozměry. Rolety mají v tomto směru určitá omezení. Pokud tedy potřebujeme zastínit rozměrnější nebo tvarově nepravidelnou plochu, sáhneme raději po žaluziích.

Co mají společného

Víceméně totožným parametrem je pak náročnost údržby. Vzhledem k tomu, že se jedná o prvek nainstalovaný v exteriéru, je vhodné jim věnovat péči a čas od času je otřít. V obou případech lze rovněž zajistit ovládání manuální nebo jednodušší elektrické. Shodné jsou i designové možnosti a dostupnost celé řady materiálů i barev.

Ať se rozhodnete pro kterékoli, důsledně dbejte na kvalitu, kterou vám poskytnou výhradně renomovaní výrobci. Tím pravým produktem se mohou stát například venkovní rolety VELUX a žaluzie od téže značky.