Pozor na práci s pilou

Motorová pila, ať už elektrická či benzínová, je nebezpečným nástrojem, a proto musíme dodržovat důležitá bezpečností opatření. Začátečníci by měli zvážit pořízení ochranných pomůcek jako pracovní obuv a ochrannou kombinézu.

Retezove pily
Foto: Mountfield.cz

Bezpečnost především

Jednoznačně při práci s pilami třeba brát v úvahu i bezpečnost. A tady snad více než jinde platí, dva krát měř a jednou řež. Jediný chybný krok může skončit velmi ošklivě. Bezpečnostní brzda by měla být absolutní prioritou, protože právě ona vás může ochránit, když se pila vyklouzne z rukou. Ta narazí vpředu do bezpečnostní brzdy, která vypne převod otáčivého momentu na řetěz, a tím se zastaví. Dalším důležitým prvkem by měl být rozšířen ochranná část madla, která bývá pod pravou rukou. Madlo by mělo být dostatečně široké, aby umělo poskytnout ochranu tehdy pokud by se řetěz roztrhala a mohla by zranit naši ruku. A třetím důležitým krokem by měla být pojistka sepnutí plynu. Ta by měla sloužit k tomu, kdyby nám pila z jakýchkoliv příčin vypadla na zem, pak by měla sama zastavit.

Neztrácejte pozornost

Dále bychom se měli dívat i na to jak se nám s danou pilou pracuje. Mělo by se s ní pracovat pohodlně, snadno a bez větších problémů. Motorová pila, by neměla být těžká, aby se s ní dobře pracovalo, výhodou je to pokud je odlehčená, a měla by “sednout” do ruky.

Je třeba také hledět i na to, jakou má spotřebu. Pokud bychom měli během práce ustavičně dolévat palivo, tak to by nás jen zbytečně zdržovalo při práci. Pilu bychom si měli, pokud je to možné, vyzkoušet už přímo v obchodě a pokud to možnosti dovolují tak odříznout nějaké poleno.

Pila2
Foto: Mountfield.cz

Zbytečně nešetřete

Dobrá motorová pila, by měla být vyrobena z kvalitních materiálů. Důležité prvky musí být zhotoveny z kovu. Pokud by se nám pokazila řetěz, měli bychom být schopen si jej vyměnit sami a to bez větších problémů. Taktéž i jiné díly bychom si měli umět vyměnit a vyčistit.

Co ještě potřebuji

Krom samotné motorové pily budeme potřebovat ochranné pomůcky proti poranění. Práci vám mohou zpříjemnit další nástroje například drtička větví, nebo štípačka na dřevo.