Není špinavá voda jako špinavá voda

Pro čerpadla skutečně není každá voda naprosto stejně znečištěná. Je proto potřeba pečlivě vybírat, pokud máte zájem čerpat špinavou nebo znečištěnou vodu, které čerpadlo je na takový typ kapaliny nejvhodnější.

knihovna
ilustrační foto: wilo-usa.com

U kapalin, které nejsou zcela čisté, nejedná se o pitnou vodu, je obvykle potřeba využívat přinejmenším kvalitní kalové čerpadlo. Jedná se o speciální typ čerpadel, které jsou schopny zpracovávat kapaliny s různým stupněm znečištění, ať už se jedná o pevné nečistoty, biologické znečištění, jako jsou například odpadní vody, či jiné kaly. Mohou být dokonce opatřena také speciálními řezacími nástroji pro zpracovávání kapalin s vyšším obsahem pevných vláknitých částic. Dostupné jsou ve třech standardních typech. Jednak jsou to ponorná, samonasávací nebo povrchová. Je ovšem třeba rozlišovat míru znečištění vody, kterou chcete čerpat. Velké masivní čerpadlo s řezacími noži je pro většinu použití asi zbytečné a pouze byste za něj zaplatili více, aniž byste jeho potenciál skutečně využili. Na druhou stranu čerpat kalnou či znečištěnou vodu obyčejnými čerpadlem je také hloupost, za kterou zaplatíte buď častými opravami čerpadla, nebo rovnou jeho kompletní likvidací.

V případě, že si chcete zřídit vlastní septik a budete odpadní vody a fekálie zpracovávat samostatně, tedy například v případě, kdy váš dům nebo jiný objekt, jako jsou chaty, není připojen na veřejnou kanalizaci, nutně vybírejte pouze speciální čerpadla na odpadní splaškové vody. Nic menšího se pro takové použití nehodí. Navíc je vhodné vybírat také spolehlivé značky. Některé se zaměřují na specifické typy čerpadel. V oblasti odpadních vod, kalných a znečištěných vod se například pohybují především čerpadla Wilo německé výroby, která má u nás dobré reference.