Mýty ze světa potrubí

Na potrubí moc nemyslíme, většinou vzbudí náš zájem až ve chvíli, kdy už je pozdě a my máme buďto vytopený byt, nebo vlhkou zeď od prasklého potrubí. Opačný extrém jsou potom jedinci, kteří užívají „krtka“ několikrát do měsíce, čímž dávají potrubí více zabrat, než kdyby si ho nevšímali. Jak teda najít tu správnou rovnováhu, čemu se vyhnout a co byste měli zařadit do pravidelné údržby.

Čistit vařící vodou – Ne!

Vařící voda sice může odplavit část nečistot, ale ve výsledku nadělá více škody nežli užitku. Z dlouhodobého hlediska může potrubí deformovat, oslabovat materiál a zvyšovat tak riziko, že dojde k havárii.

Ochranné sítko stačí – Ne!

Nestačí, pomůže vám sice odchytit větší nečistoty, ale mastnotu, která má na ucpávání odpadů lví podíl, nijak neomezí.

Více je lépe – Ne!

Nikdy nepoužívejte jiné dávkování, než máte uvedeno v návodu jakéhokoliv čistícího prostředku. Následky mohou být katastrofální. V některých případech může dojít naopak k výraznému zhoršení až úplnému ucpání odpadu.

„Krtek“ pomůže na všechno – Ne!

Při použití krtka výrazně roste vlivem chemické reakce teplota v potrubí a podobně jako u vařící vody může dojít k deformaci a oslabení ale v mnohem větším rozsahu.

Teď víme, co nedělat, co tedy pro čištění skutečně funguje?

V první řadě je to o prevenci, díky té se vyvarujete případným haváriím. Pravidelná prevence by neměla sestávat pouze z chemického nebo přírodního čištění pomocí jedlé sody a octa, stejně důležité je šetrné chování. Tzn. vyvarovat se nadměrného splachování tuků do potrubí. Při slévání vařící vody po vaření vždy pusťte studenou vodu, tím zmírníte riziko deformace odpadních trubek. Vedle mastnoty by se nemělo do odpadu dostat nic, co tam zkrátka nepatří, omezíte tím přísun „stavebního materiálu“ mastnotě.

Doporučujeme také jednou za čas přizvat ke kontrole odborníka. Kvalitní instalatérská firma by vám měla nabídnout možnost kamerového průzkumu, ten pomůže odhalit případná kritická místa a celkový stav potrubí. Po pravidelné kontrole by mělo dle doporučení instalatéra následovat také preventivní čištění odpadu.