Jak vybrat garážová vrata

Není to tak dávno, co garážová vrata sloužila jako dobrý způsob, jak vyjádřit vytříbený vkus a prestiž majitele domu.

Jak vybrat nejvhodnější garážová vrata
Zdroj: usbestgaragedoors.com, Jak vybrat garážová vrata

Možnost otevřít si garáž pomocí dálkového ovládání vypadala velmi působivě a mezi prvními uživateli tohoto systému byli takoví, kteří to rádi ukazovali svému okolí ostentativně najevo. Ta doba naštěstí pominula a dnes je dálkové ovládání garážových vrat běžnou záležitostí. Dnes je typů i způsobů otevírání garážových vrat velké množství a tento článek by měl pomoci se v celé problematice rychle zorientovat.

Podle čeho vybrat

Na vrata je hodně požadavků, proto si pojďme říci jak vybrat garážová vrata. Musí být v první řadě pevná a bezpečná. Musí být dost velká na to, aby jimi mohlo auto bezpečně projet, ale zároveň musí pracovat lehce a rychle. A to i tehdy, otevíráme-li je manuální silou – neboť i u vrat ovládaných elektropohonem musí být tato varianta proveditelná v případě výpadku elektřiny nebo jiné nečekané komplikace.

Z vlastních typů garážových vrat jsou nejběžnější vrata výklopná, sekční garážová a rolovací.

Finanční náročnost garážových vrat

Cenově nejpříznivější jsou garážová vrata výklopná. Doporučujeme vybírat vrata z nejkvalitnějších možných materiálů – z oceli nebo ze dřeva. Hlavní nevýhodou těchto vrat je to, že jsou trochu prostorově náročná – vyžadují během otevírání a zavírání prostor ve své bezprostřední blízkosti.

U rolovacích vrat je tento problém eliminován. Řidič může klidně zastavit auto pár centimetrů před garáží, aniž by otevírání vrat mohlo autu nějak ublížit. Vrata jsou navíc nehlučná a pracují plynule, avšak taky je jejich pořizovací cena vyšší.

Nejprodávanější jsou v dnešní době sekční garážová vrata. Ty se skládají z několika panelů, které jsou umístěny svisle nad sebou v celé ploše otvoru. Sekce pak jezdí v kolejnici, obvykle na kladkách s kuličkovými ložisky. Jak vybrat garážová vrata už nyní víte, v příštím článku naleznete článek o jarních dekoracích do interiéru.

Při zvažování celkových nákladů na garážová vrata nezapomeňte pamatovat také na zpevnění příjezdovové cesty. Obvyklým řešením je položení zatravňovací dlažby, kde docílíte potřebného zpěvnění, ale zároveň zachováte zeleň. Jak vybrat a položit zatravňovací dlažbu se můžete dočíst např. zde.

Jak vybrat nejvhodnější garážová vrata
Zdroj: usbestgaragedoors.com, Jak vybrat garážová vrata