Dřevěný vs. hliníkový plot – který je lepší

Nenechte se mýlit, ploty z obou materiálů mohou vypadat reprezentativně, díky barvám věrohodně imitujícím dřevo dokonce nemusíte pozorovat žádný viditelný rozdíl. Jak je to s ostatními vlastnostmi hliníku a dřeva, to Vám povíme na níže uvedených řádcích.


ilustrační foto: Pixabay.com – Pexels

Životnost

Dřevo je, v porovnání s hliníkem, náchylnější k nepříznivým povětrnostním podmínkám. Nesvědčí mu jak UV záření, tak ani déšť či mráz. Pokud není správně ošetřován, může Vám dřevěný plot po pár letech zašednout. Kromě toho tu také máme biologické škůdce, které mohou jednotlivé části dřevěného plotu nenávratně poškodit.

Hliník je v porovnání se dřevem méně náročný na údržbu a déle si zachová svůj původní vzhled.

Cena

Dřevěný plot má jednoznačně nižší pořizovací náklady (samozřejmě záleží na tom, z jakého typu dřeva plot stavíte), levněji vyjde i případná výměna jednotlivých částí plotu. Nicméně, nízké pořizovací náklady blednou právě s ohledem na fakta uvedená výše. Údržba plotu, kterou i při použití lazury budete muset provádět každých cca 5-6 let (v závislosti na podmínkách, jimž je plot vystaven), stojí čas a peníze. Horizontu několika desítek let, na které si plot zřejmě pořizujete, se tedy cenové rozdíly mezi dřevěným a hliníkovým plotem často stírají.

Vzhled

Ve prospěch dřeva mluví fakt, že se jedná o přírodní materiál a my přece často chceme, aby materiály použité na dvorku či zahradě co nejvíce připomínali přírodu. Nicméně, hliníkové ploty jsou k dispozici v barvách skvěle imitujících dřevo.

Ano, na dotek je ihned znát, že se jedná pouze o imitaci, jenže kolik z nás si pořizuje plot proto, aby jej mohla hladit? Ze vzdálenosti několika málo metrů pak není rozdíl mezi hliníkem imitujícím dřevo a samotným dřevem patrný.

Závěr?

Pokud materiál pro Váš plot volíte a zároveň si jej pořizujete na 10 let a více, volte hliník. V případě že materiál pro plot vybíráte srdcem, které plesá pro přírodní materiály a neodrazují Vás vyšší nároky na údržbu, volte dřevo.

Připraveno ve spolupráci s www.dumbarev.cz