Domácnosti na západ od nás pějí na tepelná čerpadla chválu

Odrazují Vás od pořízení tepelného čerpadla coby nového hlavního zdroje tepla pro Vaši domácnost negativní zkušenosti lidí ve Vašem okolí?

ilustrační foto: cerpadla-ivt.cz

Vězte, že za potíže s čerpadly velmi často může jejich špatné nastavení či dokonce pořízení si nevhodného typu jednotky z důvodu toho, že na českém trhu působí spoustu prodejců, kteří umí pracovat pouze s některými typy jednotek.

Doporučení těchto obchodníků pak nevychází z nejlepších zájmů klienta, ale z vlastního zájmu. V západní i severní Evropě, z tepelných čerpadel se stává prakticky neodmyslitelná součást topného systému pro rezidenční bydlení.

Pozitivní zkušenosti s tepelnými čerpadly na západ od našich hranic dokonce vedou k tomu, že jednotky čerpadel dnes najdete v Německu u každé čtvrté novostavby. Kromě domácností, tepelná čerpadla si ve velkém pořizují i firmy a městské samosprávy. Curych, Ženeva, Frankfurt, Paříž, Londýn, Stockholm, Oslo, Helsinky, Rotterdam, Amsterdam, Milán, to je pouze krátký výčet z dlouhého seznamu měst, které dnes používají tepelná čerpadla k vytápění celých čtvrtí. Helsinky dokonce pracují na projektu, kdy budou „centrální“ tepelná čerpadla umístěná pod jedním z tamních parků soužit i k ochlazování budov během léta.

Ambiciózní plány velkých evropských měst od Osla po Atény říkají, že velká evropská města budou do roku 2050 energeticky soběstačná i bez použití fosilních paliv. A tepelná čerpadla by měla hrát jednu z hlavních rolí v produkci energií nejen pro rezidenční nemovitosti, ale také pro průmyslové, administrativní, infrastrukturní a rekreační objekty.

Proč se tedy při výběru nového zdroje tepla pro Vaši nemovitost neinspirovat pozitivními zkušenostmi ze zahraničí? V případě, že Váš záměr koupě tepelného čerpadla budete konzultovat s kompetentním obchodníkem, vyděláte na tom. Jak ale poznat kompetentního prodejce? Napoví Vám např. to, jestli:

  • má ve své nabídce i jiný typ tepelných čerpadel, než jsou jednotky vzduch/vzduch či vzduch/voda, které jsou sice „levné“ a snadno se instalují, na druhou stranu nejsou a priori nejvhodnější pro všechny typy nemovitostí
  • má vlastní tým techniků, kteří provádí instalaci čerpadla, tj. nový zdroj tepla si neinstalujete svépomocí ani subdodávkou od stavební firmy doporučené obchodníkem
  • jedná se o firmu s dlouhou a pozitivní historií a zároveň firmou, která dostojí svým závazkům v podobě řešení reklamací, odstraňování závad, poskytování pravidelného servisu apod.
  • ideálně, tento prodejce má ve své nabídce tepelná čerpadla, která disponují „Evropskou značkou kvality Q“, což je označení, které Vám coby klientovi dává celou řadu záruk, viz zde.

 

Pokud budete koupi tepelného čerpadla konzultovat s prodejcem splňujícím výše uvedené podmínky, můžete se v příštích desetiletích těšit na nízké účty za energie, bez ohledu na aktuální ceny elektřiny, zemního plynu, uhlí apod.