Stěhování do podnájmu – na co si dát pozor

Téměř každý to musí alespoň jednou za život absolvovat. Ať už mladý člověk stěhující se od rodičů, rodina s dětmi nebo například člověk v důchodu. Stěhování je prostě součástí našeho života a je spousta věcí, na které si dát pozor, když se stěhujete právě do podnájmu.

byt
ilustrační foto: pixabay.com – Unsplash

Jedna z nejdůležitějších věcí je majitel. Samozřejmě můžete už od pohledu hodnotit člověka podle jeho vystupování a usoudit, jestli se s ním bude dobře jednat a jestli s ním bude dobrá domluva. Druhá z věcí je zkontrolovat výpis katastru nemovitostí. Ten můžete najít na internetových stránkách a zde se můžete ujistit, zda patří byt opravdu danému majiteli a jestli není například v insolvenčním řízení.

Pokud se vám byt líbí, je pro vás na výhodném místě a za výhodnou cenu, je dalším důležitým krokem nájemní smlouva. Na internetu najdete vzor smlouvy a je nejlepší nechat si smlouvu poslat předem, aby jste si jí mohli v klidu doma pročíst, než ji přímo na místě podepíšete.

Smlouva by měla obsahovat hlavně základní informace o nájemci a podnájemci, popřípadě o spolubydlících. Mělo by být vymezeno, kolik osob bude v obydlí bydlet. Dále by měla obsahovat přesnou adresu a nájemce musí mít k podnájmu souhlas pronajímatele. Ve smlouvě by měla být uvedena výměra bytu a základní popis, jako je počet pokojů.

Pokud je smlouva uzavřena na dobu určitou, musí zde být přesný datum zahájení a ukončení podnájmu s tím, že pokud bude vše v pořádku, může se doba pronájmu prodloužit. Také by zde mělo být uvedeno, že podnájemce dostane zpět zaplacenou akontaci, v případě ukončení podnájmu.

Zkontrolovat byste měli hlavně nájemné (základ + energie), akontaci (většinou to bývají dva nebo tři nájmy dopředu), vaše povinnosti (uzavření sdruženého pojištění domácnosti, údržba bytu), popřípadě jak to v bytě nebo domě chodí, jestli můžete mít domácí mazlíčky apod. Ve smlouvě by mělo být uvedeno přesné číslo účtu a datum, do kterého má být nájem zaplacen. Ve smlouvě by také měl být zapsán počáteční stav elektřiny a vody. Zkontrolujte si, co vše platíte v poplatcích (energii) – může tam být zahrnut i odvoz odpadu, internet, přípojka na televizi, úklid společných prostor, údržba výtahu.

Další důležitou věcí je, aby ve smlouvě bylo předem dané, jestli je vám byt předán kompletně vyklizen nebo s nějakým vybavením, popřípadě celý vybavený. Také je výhodné mít od majitele povolené drobné úpravy bytu, jako je například vymalování.

Samozřejmě zde musí být nějaká základní ustanovení. Například kde se budou řešit případné spory (soud na Praze 3 apod.), vyklizení bytu při skončení nájmu nebo inflační doložka.

Smlouva by měla obsahovat dvě přílohy. Protokol o předání bytu a rozpis výše záloh za služby spojené s nájmem. Poslední a nejdůležitější položkou jsou pak konečné podpisy podnájemce a nájemce. Pokud si stále nejste jistí, jestli děláte správnou věc, je nejlepší zajít za poradcem nebo právníkem a s ním projít smlouvu.

Ta nejdůležitější věc je ale samotná kontrola bytu. Při prohlídce nezapomeňte na kontrolu vody a elektřiny. Jestli nekape odpad a byt je v celkově dobrém stavu. Jestli se zde nenachází plíseň, jak je to s okny. Důležité je také vědět jestli je to cihla nebo panel. Popřípadě jestli je v koupelně přípojka na pračku, v kuchyni přípojka na myčku. Nebojte se a majitele se ptejte na vše, co vás napadne.

Bydlení v nájmu má své výhody, ale i nevýhody. Každému vyhovuje něco jiného a je jen na vás, co si vyberete.