5 dobrých rad pro prodej nemovitosti

Rozhodli jste se prodat nemovitost a nejste si jisti, zda víte vše potřebné k tomu, aby prodej proběhla bez komplikací, a vy jste tak měli jistotu, že obchod dopadne dobře? Pak je dnešní příspěvek určen právě vám. Dozvíte se v něm, na co si dát při prodeji nemovitosti největší pozor.


Zdroj: pubec-novostavby.cz

Nezbytná daň z převodu nemovitostí

Poplatkem, kterému se při prodeji nemovitosti nevyhnete, je daň z převodu nemovitostí. K dispozici máte dvě možné ceny nemovitosti a to cenu stanovenou znaleckým posudkem a cenu, za kterou hodláte nemovitost prodat. Pro výpočet daně z převodu nemovitostí se využívá ta cena, která je vyšší. Vy, jakožto prodávající, tuto daň zaplatíte, ručit za ni však bude už kupující. Dobře si ohlídejte i lhůtu, ve které máte daň uhradit, ať se vyhnete zbytečným sankcím a jiným komplikacím.

Stanovení ceny

Základem úspěšného prodeje nemovitosti je správně stanovená cena. Ta by neměla být nízká, abyste prodejem neprodělali, ale ani vysoká, aby neodradila případné zájemce. Cena by se měla odvíjet od několika faktorů, z nichž zmiňme například atraktivní lokalitu nemovitosti, stav nemovitosti a případné vybavení, které se v ní nachází. Nestyďte se a obraťte se při určování ceny nemovitosti na odborníky.

Využijte služeb jen jedné realitní kanceláře

Mnoho prodejců nemovitostí se domnívá, že své šance na prodej zvýší tím, že osloví více realitních kanceláří. Opak je však pravdou. Pokud se obrátíte na několik realitních kanceláří, vznikne silné konkurenční prostředí a jednotlivé subjekty na vás budou tlačit ohledně možného snížení ceny, aby právě jejich nabídka byla tou nejžádanější. Lépe tedy bude, rozhodnete-li se pouze pro jednu realitní kancelář, ve kterou vložíte svoji důvěru. Lépe to tak bude působit i na případné zájemce, které by množství inzerátů na stejnou nemovitost mohlo naopak od koupě odradit.

Lze prodat rozestavěnou nemovitost?

Ano, i to je možné a v současné době také velmi rozšířené. V případě, že chcete prodat ještě nedokončenou nemovitost, je třeba ji nechat zapsat do katastru nemovitostí. Pokud tak neučiníte, kupující získá pouze pozemek, na kterém se stavba nachází, nikoliv ji samotnou. Rozestavěnou nemovitost musíte nechat geometricky zaměřit, jelikož k žádosti o zapsání do katastru potřebujete přiložit originál geometrického plánu. Kromě něj budete potřebovat i platné stavební povolení a čestné prohlášení o stádiu uvedené celé stavby.

Nezapomeňte si ověřit bonitu zájemce

Jestliže máte potenciálního zájemce o koupi vámi nabízené nemovitosti, měli byste jasně určit termín, do kterého by se měl zájemce vyřídit všechny potřebné podklady spojené s financováním koupě. Může se totiž stát, že nedostane hypoteční úvěr a o koupi vaší nemovitosti ztratí zájem. Vy budete muset hledat nového zájemce, čímž se pochopitelně prodej nemovitosti zbytečně protáhne.

Kde hledat další informace?

Vybrali jsme pro vás to nejpodstatnější, avšak další tipy a rady k realitnímu trhu naleznete na webu realitní kanceláře PUBEC.