5 tipů, se kterými hravě zvládnete kotvení do sádrokartonu, betonu i do fasády

Jak připevnit do sádrokartonu poličku, aby držela? S tím si občas láme hlavu skoro každý kutil. Proto jsme pro vás připravili 5 tipů, které vám poradí s kotvením do různých materiálů. A snadno doma připevníte lampu, zrcadlovou skříň nebo třeba satelit.

tools-864983_640
ilustrační foto: pixabay.com

  1. Kotvení do zateplené fasády

Každý, kdo plánuje kotvit do fasády, musí myslet v první řadě na to, jak se vyhne tepelným mostům. Řešením je speciální kotvicí technika pro zateplené fasády.

Oblíbeným a účinným systémem pro montáž do zateplené fasády je Fischer Thermax. Udrží třeba satelit, světlo nebo rolety a využijete ho i při kotvení do betonu nebo pórobetonu.

  1. Kotvení do pórobetonu a pórobetonových cihel

Výhodou pórobeton je, že je lehký a výborně izoluje teplo i zvuk. Jenže není tak pevný jako třeba klasické cihly. Počítejte u něj proto s nižší pevností v tlaku.

Také tady jsou řešením speciální systémy, které zaručují pevné ukotvení i v měkkých materiálech. Mezi takové hmoždinky patří například Fischer GB nebo KEW MUD.

  1. Kotvení do betonu s trhlinami

Protože při kotvení vždy potřebujete, aby zvolený systém v materiálu pevně držel, je u betonu s trhlinami situace složitější. Řešením jsou chemické kotvy, které zaručují dostatečnou pevnost i v prasklinách. Před jejich použitím ale vždy důkladně vyčistěte místo, kam kotvu dáte.

Pro menší práce se hodí například chemická kotva Fischer FIS VT 300 T. Na její aplikaci stačí běžná pistole na silikon. Velmi účinná je také Fischer FIS VT 380 C, na kterou ale potřebujete speciální dvoupístovou pistoli. Zato však nabízí větší kapacitu a lehčí vytlačování.

Obě nabízejí i variantu pro kotvení v mrazu. S chemickými kotvami Fischer FIS VW 300 T a Fischer FIS VW 380 C můžete pracovat při teplotách až do -15° Celsia.

  1. Kotvení do sádrokartonu

Také sádrokarton patří mezi měkké materiály, a proto je složité připevňování nejen poliček, ale třeba i obrazů. Při práci se sádrokartonem proto musíte sáhnout po speciálních hmoždinkách.

Některé typy, jako je například Mungo MFJ, použijete i bez předvrtávání. Hodí se hlavně k připevnění obrazů a dalších lehčích věcí.

Pokud plánujete montovat na sádrokarton těžší předměty, zvolte raději hmoždinky Fischer HM. Spolehlivě udrží i poličky nebo zrcadlové skříně. A pokud budete nakupovat u kvalitních a ověřených obchodníků, nemusíte si kvůli jedné poličce kupovat ani speciální kleště, které jsou k připevnění Fischer HM potřeba. Solidní obchodníci vám je totiž rádi půjčí.

  1. Univerzální hmoždinky

Jen málokdo chce doma skladovat spoustu různých hmoždinek. Proto výrobci vymysleli ještě jedno řešení. Jsou jím univerzální uzlovací hmoždinky. Po dotažení se v materiálu zdeformují (udělají „uzel“), a proto lépe drží.

Typickým příkladem jsou hmoždinky TOX Deco. Jsou měkké a v otvoru se roztáhnou snadno a bez zbytečného pnutí.

Nevíte, jaký zvolit vrut? Poradí krabička

Při montáži si dejte pozor také například na správnou hloubku zakotvení nebo délku vrutu. Tyto parametry se liší podle použitých hmoždinek. A proto informace zpravidla najdete na krabičce s hmoždinkami.